دانلود پرسشنامه دوجین کثیف جنیسون و ویستر

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,200 تومان

دانلود پرسشنامه دوجین کثیف جنیسون و ویستر ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
12
تعداد صفحات:
2
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
رحیم یوسفی و همکاران
سال ساخت:
1395
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه دوجین کثیف جنیسون و ویستر

این پرسشنامه توسط جنیسون و ویستر در سال 2010 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی صفات تاریک شخصیتی می باشد.

این پرسشنامه دارای 12 سوال و 3 بعد:

  • خودشیفتگی
  • ماکیاولیسم
  • جامعه ستیزی می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه دوجین کثیف جنیسون و ویستر تایید شده است.

شخصیت چیست؟

شخصیت مجموعه صفات نسبتا پایداری است که در هر انسانی وجود دارد. اگر سرتاسر دنیا را بگردید، فردی را پیدا نمی کنید که شخصیت نداشته باشد و از ویژگی های شخصیتی عاری و مبرا باشد. هر انسانی دارای شخصیت و ویژگی های شخصیتی منحصر به فرد است و اصلا همین موضوع باعث تمایز ما انسان ها از یکدیگر می شود. شخصیت های مختلف باعث تفاوت افراد از یکدیگر و تفاوت در دیدگاه و عقاید و رفتار و ارزش ها و غیره می شود.

روان شناسان از گذشته تا به حال، به شخصیت به عنوان یکی از مهم ترین خصیصه های روان شناختی پرداخته اند و تحقیقات و پژوهش های مختلفی را در رابطه با آن انتشار داده اند. نظریه پردازان مختلفی در مورد شخصیت نظریه پردازی کرده و هر کدام شخصیت را از دیدگاه خود تعریف کرده اند. همچنین به همت تلاش محققان و نظریه پردازان و روان شناسان، ابزار های معتبری همچون آزمون های روان شناختی برای شناخت و درک شخصیت ساخته شده است. پیش تر گفتیم که افراد دارای ویژگی های شخصیتی مختلفی هستند؛ برخی ویژگی های شخصیتی در افراد مختلف مشترک می باشند اما این اشتراک بدین معنا نیست که افراد دقیقا و به یک اندازه دارای آن ویژگی شخصیتی می باشند.

از جمله ویژگی های شخصیتی که مورد توجه روان شناسان قرار گرفته است و در گروهی از افراد دیده می شود، صفات تاریک شخصیتی می باشد. وقتی از تاریکی یک ویژگی شخصیتی صحبت می کنیم، به صفات منفی و بدخواهانه اشاره می کنیم. متاسفانه همه ی افراد دارای ویژگی های شخصیتی مثبت و خیرخواهانه نیستند و افرادی هم وجود دارند که به جای تمرکز بر ارتقا ویژگی های مثبت در خود به ویژگی های منفی تمرکز کرده اند.

صفات تاریک در علم روان شناسی شامل سه ویژگی شخصیتی: خودشیفتگی، ماکیاولیسم و جامعه ستیزی می باشد؛ در پس تمام این صفات اعمال منفی و پلید نهفته شده است. تحقیقات اخیر در رابطه با ویژگی های تاریک شخصیتی، یک مدل چهارگانه از صفات شخصیتی منفی را ارائه کرده اند که در این مدل، دیگر آزاری به عنوان یک صفت منفی به سه صفت قبلی اضافه شده است. خودشیفتگی که شامل خودمحوری و خودخواهی است، ماکیاولیسم به بدست آوردن قدرت بدون در نظر گرفتن منافع دیگران و اخلاقیات، دیگر آزاری به معنای آسیب رساندن به دیگران بدون توجه به آن ها و رفتار جامعه ستیزانه هرگونه رفتاری است که بر خلاف جامعه و قوانین آن باشد.

در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر صفات تاریک شخصیت داشته باشید، می توانید از پرسشنامه دوجین کثیف استفاده کنید.