دانلود پرسشنامه رهبری اخلاقی براون

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,200 تومان

دانلود پرسشنامه رهبری اخلاقی براون ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
10
تعداد صفحات:
4
تعداد مولفه:
2
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
براون و همکاران
سال ساخت:
2005
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه رهبری اخلاقی براون

این پرسشنامه توسط براون و همکاران در سال 2005 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی رهبری اخلاقی می باشد.

این پرسشنامه دارای 10 سوال و 2 مولفه:

  • فرد اخلاقی
  • مدیر اخلاقی می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه رهبری اخلاقی تایید شده است.

رهبری اخلاقی

رهبران با سبک رهبری و رفتارهای رهبری که دارند بر سازمان و بافت سازمانی تاثیر می گذارند و سازمان را به سمت کسب موفقیت و دستاوردهای بزرگ رهنمون می کنند. رهبری اخلاقی یکی از مهم ترین سبک های رهبری است که برای موفقیت شغلی رهبر و سازمان لازم است.
به طور کلی، رهبری اخلاقی بیانگر توجه زیاد رهبر به اصول و ارزش ها است و مواردی چون صداقت، عدالت و احترام را در بر می گیرد.

رهبری اخلاقی در برگیرنده رفتار مناسب رهبر با کارمندان است؛ رهبر اخلاقی به کارمندان احترام می گذارد و اصول و ارزش هایی را رعایت می کند و در نهایت به حقوق دیگران رسیدگی می کند و شان و منزلت کارمندان را در نظر می گیرد. یک رهبر اخلاقی پایبند به انصاف و درستکاری است.

سازمان هایی که رهبران اخلاق مدار دارند، کارمندانی با انگیزه شغلی بالا دارند؛ رهبری اخلاقی در کارمندان اشتیاق و انگیزه شغلی بالا ایجاد می کند و همین مسئله بر تمایل به ترک خدمت تاثیر گذاشته و نرخ خروج از سازمان را کاهش می دهد، چرا که در اینگونه سازمان ها رضایت شغلی کارمندان بالا است.

پیش تر اشاره کردیم که رهبری اخلاقی دارای برخی اصول همچون صداقت، عدالت، احترام، وحدت و تمامیت است؛ رهبر اخلاقی رفتارهای صادقانه دارد و از دروغ گفتن اجتناب می کند؛ او برای ایجاد اعتماد تلاش می کند. رهبران اخلاقی، عادل و با انصاف هستند و با کارمندان برخورد یکسان دارند.

رهبران اخلاق مدار به ارزش های ذاتی و فردیت کارمندان خود توجه می کنند و به آن ها احترام گذاشته و کارمندان را به سمت کسب دستاوردهای مهم هدایت می کنند.
آن ها به تیم سازی، حفظ انسجام و وحدت گروهی توجه دارند و برای ایجاد رفاه کارمندان خود تلاش می کنند.

تمامیت دیگر اصل رهبری اخلاقی است؛ تمامیت اشاره به صداقت و هدفمند بودن در محل کار دارد. رهبران اخلاقی رفتار صادقانه ای دارند و برای توانمندسازی کارمندان خود تلاش می کنند.

از آنجایی که تعداد سوالات این پرسشنامه 10 عدد می باشد، بالاترین نمره ای که آزمودنی از پاسخ به سوالات این پرسشنامه به دست می آورد نمره 50 و پایین ترین نمره 10 می باشد؛ هرچه نمره ای که فرد به دست می آورد بیشتر باشد، بیانگر ادراک رهبری اخلاقی بیشتر توسط فرد و نمره پایین ادراک رهبری اخلاقی پایین تر و ضعیف تر است.

در صورتی که تمایل به ارزیابی رهبری اخلاقی با توجه به ابعاد مدیر اخلاقی و فرد اخلاقی داشته باشید، استفاده از این پرسشنامه گزینه خوبی به نظر می رسد.