دانلود رایگان پرسشنامه رهبری چندعاملی (MLQ)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه رهبری چندعاملی (MLQ) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
45
تعداد صفحات:
4
تعداد مولفه:
8
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
باس و آولیو
سال ساخت:
1994
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
PDF

معرفی پرسشنامه رهبری چندعاملی (MLQ)

این پرسشنامه در سال 1994 توسط باس و آولیو ساخته شد.

پرسشنامه MLQ در چند بعد ابعاد رهبری تعادلی و تبدیلی را مورد سنجش قرار می دهد.

مولفه های ابعاد رهبری تبدیلی عبارتند از:

  • نفوذ آرمانی: رفتارها و ویژگی‌ هایی در رهبر که باعث می‌ شود تا به‌ عنوان سرمشق پیروان٫ مورد تحسین٫ احترام و اعتماد قرار گیرد و پیروان رهبر را به‌ عنوان فردی با قابلیت‌های فوق‌ العاده، دارای پشتکار و اراده بدانند. رهبرانی که مورد احترام زیردستانشان هستند؛ و نفوذ شگرفی در پیروان خوددارند.
  • انگیزش الهامی: ایجاد و بیان یک دیدگاه واقع‌ بینانه، قابل‌ اعتماد، جالب و جذاب از آینده سازمان. رهبرانی که چشم‌ اندازی قوی از آینده دارند و می‌ توانند آن را به پیروان خود القا کنند.
  • تحریک عقلانی: ایجاد خلاقیت و نوآوری از طریق پرسش درباره مفروضه‌ ها، طرح مسئله و انجام امور از طریق روش‌های نو. رهبرانی که پیروان خود را در جهت زیر سؤال بردن فرضیه‌ ها ترغیب می‌کنند.
  • ملاحظه فردی: توجه رهبران به نیازهای هر پیرو برای دستیابی به موفقیت یا رشد با ایجاد فرصت‌ های جدید یادگیری و حمایت از آنان. رهبرانی که بر افراد به‌ عنوان یک فرد و نه یک عضو گروه برخورد می‌ کنند.

مولفه های ابعاد رهبری تعادلی عبارتند از:

  • پاداش اقتضایی : رهبر و پیرو برای آنچه بایستی انجام شود و شرایط و کیفیت کار مورد نظر همچنین پاداش مورد نظر به توافق می‌رسند. رهبرانی که به مبادله منابع می‌ پردازند.
  • مدیریت فعالیت انتظار: رهبر وظایف لازم را برای تشخیص انحراف از استانداردها و خطاها انجام می‌ دهد و بر زیردستان نظارت دارد. نظارت بر انحراف افراد از نقش‌ ها و استاندارد ها و تصحیحی آن‌ ها.
  • مدیریت منفعل – انتظار: رهبر به شکل غیر فعال منتظر می‌ ماند تا انحراف از استانداردها و خطای در انجام وظایف پیروان رخ دهد سپس اقدام به اصلاح آن‌ها می‌ کند. عدم دخالت در امور مگر زمانی که استاندارد ها رعایت نشده باشند.
  • بی‌بند و بارینوعی از رهبری است که در آن رهبر از تصمیم‌ گیری خودداری و مسئولیت‌ ها را واگذار می‌ کند. عدم پذیرش مسئولیت و عدم تمایل به تصمیم‌ گیری.

این پرسشنامه دارای 45 سوال هست که جواب هر سوال به صورت طیف لیکرت پنج درجه ای از مکررا تا اصلا می باشد.

همچنین پرسشنامه رهبری چند عاملی دارای روایی و اعتبار است

دریافت رایگان پرسشنامه رهبری چندعاملی (MLQ)