دانلود رایگان پرسشنامه روانشناختی قدرت ایگو مارک استروم (PIES)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه روانشناختی قدرت ایگو مارک استروم (PIES) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
64
تعداد صفحات:
7
تعداد مولفه:
8
مقیاس:
لیکرت چهار درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
مارک استروم، سابینو، تورنر و برمن
سال ساخت:
1997
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه روانشناختی قدرت ایگو مارک استروم (PIES)

این پرسشنامه توسط مارک استروم، سابینو، تورنر و برمن در سال 1997 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی قدرت ایگو می باشد.

این پرسشنامه دارای 64 سوال و 8 مولفه تحت عنوان:

قدرت ایگو، امید، خواسته، هدف، شایستگی، وفاداری، عشق، مراقبت و خرد می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه قدرت ایگو (PIES) مارک استروم و همکاران تایید شده است.

در علم روان شناسی نظریات مختلفی توسط نظریه پردازان من باب شخصیت، هوش و .. مطرح شده است. نظریات مختلف تاثیر بزرگی بر پیشرفت علم روان شناسی داشته اند. یکی از بزرگ ترین نظریه پردازان، شخصی به نام فروید بود؛ فروید پدر علم روانکاوی هم می باشد.
یکی از نظریات فروید، در زمینه ساختار شخصیت است؛ از نظر او، شخصیت از سه بخش نهاد، من و فرامن تشکیل شده است. به بخش من شخصیت، ایگو هم گفته می شود. ایگو که دومین ساختار شخصیت است بر اساس واقعیت می باشد و اگر ایگو تعادل خودش را از دست بدهد، احتمالا فرد مبتلا به اختلال می شود. فردی که من قوی نداشته باشد، قضاوت و استدلال اخلاقی در او ضعیف خواهد بود.

همچنین، اختلالات شخصیت مانند، اختلال شخصیت ضد اجتماعی، اختلال شخصیت وابسته، اختلال شخصیت اجتنابی با من ضعیف در ارتباط است. روان شناسان من متوجه شده اند که تکانشگری و خود کنترلی پایین، احساس گناه، نداشتن عقیده تاثیر گذار بر محیط با من ضعیف مرتبط هستند. ایگو بین خواسته های نامعقول نهاد و خواسته های فرامن تعادل ایجاد می کند.

اگر ایگو ما قدرتمند باشد، تعارضاتی که تجربه می کنیم، کمتر می شود. افرادی که از ایگو قدرتمندی برخوردارند، می توانند بین خواسته های درونی و نیازهای بیرونی تعادل و سازگاری به وجود بیاورند. همچنین اگر همین فرد با مشکلات محیطی رو به رو شود، می تواند به خوبی از پس حل مشکلاتش بربیاید. باید بدانید، به روان شناسانی که در حیطه من یا ایگو فعالیت می کنند، روان شناسان ایگو یا من گفته می شود. این روان شناسان با تحقیقاتی که در زمینه ایگو انجام داده اند، به این نتیجه رسیده اند که تلاش هایی که ایگو برای رشد، سازندگی و شایسته بودن انجام می دهد بعد از هشت سال اول زندگی، ادامه دار خواهد بود.

مولفه های مرتبط با ایگو قدرتمند کدام اند؟

بنابر تحقیقاتی که مارک استروم و همکارانش در زمینه قدرت ایگو انجام داده اند، به این نتیجه رسیده اند که 8 مولفه با ایگو قوی در ارتباط است. مولفه هایی که آن ها معرفی کرده اند، شامل، امید، داشتن هدف و معنا، شایستگی، وفادار بودن، خواسته ها، مراقبت، خرد و عقل و عشق است.

به همت تلاش مارک و استروم و همکارانش، ابزاری برای ارزیابی من قدرتمند ساخته شده است. در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر من یا ایگو قدرتمند داشتید می توانید از پرسشنامه معتبر و استاندارد قدرت ایگو (PIES) مارک استروم و همکاران که در سال 1997 ساخته شده است، استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه روانشناختی قدرت ایگو مارک استروم (PIES)