دانلود رایگان پرسشنامه مدیریت بحران

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه مدیریت بحران ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
35
تعداد صفحات:
8
تعداد مولفه:
5
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
امین جهرمی
سال ساخت:
1380
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه مدیریت بحران

این پرسشنامه ی 35 سوالی، مدیریت بحران را مورد ارزیابی قرار می دهد و توسط محقق امین جهرمی در سال 1380 ساخته شده است.

مقیاس این پرسشنامه بر اساس طیف لیکرتی بوده و لیکرت آن 5 درجه ای می باشد.

همچنین پرسشنامه مدیریت بحران دارای روایی و پایایی می باشد.

بسیاری از اتفاقات ممکن است خیلی غیر منتظره اتفاق بیفتند و به واسطه ی رخداد این اتفاق، جمعیت زیادی از افراد متحمل آسیب های مختلفی شود. این اتفاقات غیر منتظره می توانند تبدیل به یک چالش و یا بحران برای افراد شوند. بحرانی که می تواند قابل حل و یا غیر قابل حل باشد و در حالت دیگران چاره اندیشی برای آن، اندکی زمان ببرد.

بحران چیست؟

در تعریف بحران باید گفت که، بحران یک پیشایند و اتفاق است که می تواند خیلی غیر منتظره روی دهد. به واسطه ی یک بحران افراد می توانند در شرایط ناپایداری قرار بگیرند و متحمل آسیب های مختلفی شوند. بحران ها انواع مختلفی دارند و همچنین می توانند شدت متفاوتی هم داشته باشند.

مدیریت بحران چیست؟

کاملا مشخص است که اگر یک جامعه و یا یک فرد، با بحرانی درگیر شود، برای حل این بحران باید چاره اندیشی صورت بگیرد. این چاره اندیشی و پیدا کردن راه حل برای حل مشکل پیش آمده، همان مدیریت بحران است. در واقع در مدیریت بحران فعالیت های مختلفی به جهت رفع مشکلی که پیش آمده و یا کم کردن مشکل پیش آمده و کنترل این بحران انجام می دهند.

در راستای مدیریت بحران، برای اینکه یک بحران سریعا حل و فصل شود و تحت کنترل در بیاید، افراد باید نهایت دقت و مدیریت خود را به کار بگیرند و از راه حل هایی کار آمد و منطقی برای حل مشکل پیش آمده استفاده کنند. بسیار بهتر است که نهاد ها و سازمان های مختلف در جامعه در حین وقوع یک بحران با یکدیگر نهایت همکاری را داشته باشند.

مثال بارز از وقوع بحران و مدیریت بحران

 مثلا زلزله می تواند یک بحران برای افراد ساکن در یک شهر و محله و کشور باشد. زلزله به عنوان یک اتفاق غیر قابل پیش بینی و به عنوان یک بحران، پس از وقوع و در اثر به وجود آمدن خرابی و صدمه باید تحت کنترل قرار بگیرد. برای کنترل بهتر وضعیت پیش آمده، اگر نهاد هایی مانند اورژانس، آتش نشانی، هلال احمر، پلیس و ... با یکدیگر همکاری داشته باشند، احتمالا خیلی بهتر می توانند از عهده ی این بحران پیش آمده بر بیایند. برای جلوگیری از اثر گذاری منفی بیشتر یک بحران بهتر است که مسئولین و مدیران به منظور مدیریت بحران خیلی زود و سریع اقدام به چاره جویی در مورد بحران داشته باشند.

برای ارزیابی مفهوم مدیریت بحران می توانید از این پرسشنامه که بر اساس مقیاس لیکرتی می باشد، استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه مدیریت بحران