دانلود رایگان پرسشنامه نفوذ (اعمال قدرت)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه نفوذ (اعمال قدرت) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
20
تعداد صفحات:
5
تعداد مولفه:
5
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
اسعد سلیمی و همکاران
سال ساخت:
1392
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه نفوذ (اعمال قدرت)

این پرسشنامه توسط اسعد سلیمی و همکاران ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی و تشخیص این است که افراد تحت تاثير کدام يک از انواع قدرت رهبر قرار می گيرند.

این پرسشنامه دارای 20 سوال و ابعاد:

قدرت اجبار، قدرت قانونی، قدرت پاداش، قدرت تخصص، قدرت مرجع می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه نفوذ (اعمال قدرت) تایید شده است.

اعمال قدرت

زمانی که صحبت از اعمال قدرت می شود، اولین چیزی که به ذهن شما خطور می کند، چیست؟ به نظر شما افراد قدرتمند چه ویژگی هایی دارند و چه عواملی بر ایجاد قدرت سهم دارد؟ اگر بخواهیم اعمال قدرت را تعریف کنیم می توانیم آن اعمال نفوذ تعریف کنیم و آن را با تاثیر گذاری بر دیگران توصیف کنیم.

مهم ترین ویژگی افراد قدرتمند، تاثیر گذاری آن ها بر دیگران است؛ فرد قدرتمند می توان یک رهبر، مدیر مجموعه یا حتی همکار شما در محل کار یا همکلاسیتان در دانشگاه باشد؛ هر فردی می تواند قدرتمند باشد و بر دیگران تاثیر بگذارد. عموما افراد قدرتمند توانایی بالایی در اداره گروه ها دارند و مهارت آن ها در مدیریت بالاست؛ فرد قدرتمند می تواند افراد یا سازمان ها را در جهت رسیدن به منافع و اهداف هدایت و راهنمایی کنند.

آن ها با تاثیر گذاری و نفوذ بالایی که دارند، می توانند دیگران را با خود همراه و همسو کنند و کاری کنند که دیگران به حرف آن ها گوش کنند یا بر اساس خواسته های آنان رفتار کنند.

اغلب افراد قدرتمند، پیروان زیادی دارند، افرادی که حامی آن ها هستند و از تصمیمات، افکار و اعمال آن ها حمایت می کنند. اما افراد در پیروی از افراد قدرتمند نگرش یکسانی با یکدیگر ندارند؛ تاثیر پذیری افراد از قدرت رهبران با یکدیگر متفاوت است. افراد تمایل متفاوتی در پیروی از رهبران دارند.

مثلا، یک فرد ممکن است تحت تاثیر قدرت رهبری قرار بگیرد که سبک رهبری خدمت گزار دارد یا دیگری ممکن است تحت تاثیر رهبری باشد که سبک رهبری اقتدارگرایانه را در پیش گرفته است.

موارد مختلفی می تواند فرد را تحت تاثیر قدرت یا اعمال نفوذ قرار دهد؛ مثلا یکی از این موارد قدرت اجبار است؛ رهبرانی که دیگران را اجبار به کاری می کنند می توانند آن ها را حامی خود کنند. از طرف دیگر برخی افراد مرعوب قدرت پاداش می شوند و رهبرانی که به آن ها پاداش یا انگیزه می دهند را ترجیح می دهند.

بنابراین سبک رهبری و قدرت رهبری می تواند بر میزان تحت تاثیر قرار گرفتن افراد تاثیر بگذارد.

قدرت تخصص، قدرت مرجع، قدرت قانونی از دیگر مواردی است که می تواند افراد را تحت تاثیر قدرت رهبران قرار دهد. در صورتی که تمایل به ارزیابی و تشخیص اینکه افراد تحت تاثير کدام يک از انواع قدرت رهبر قرار می گيرند، می توانید از این پرسشنامه استاندارد و معتبر استفاده کنید و به اطلاعات خوبی در این زمینه دست پیدا کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه نفوذ (اعمال قدرت)