دانلود رایگان پرسشنامه اشتیاق تحصيلی

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه اشتیاق تحصيلی ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
15
تعداد صفحات:
4
تعداد مولفه:
3
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
فردريكز، بلومنفيلد
سال ساخت:
2004
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه اشتیاق تحصيلی

این پرسشنامه توسط فردريكز، بلومنفيلد، پاريس در سال 2004 ساخته شده است.

هدف از ساخت پرسشنامه اشتیاق تحصيلی، بررسی اشتیاق تحصیلی می باشد.

این پرسشنامه دارای 15 سوال و سه مولفه زیر می باشد:

  • شناختی
  • رفتاری
  • انگیزشی

این پرسشنامه دارای روایی و پایایی و نمره گذاری است.

درس خواندن و ادامه تحصیل برای افراد مختلف می تواند پس از پایان مقطع دبیرستان برای افراد به صورت انتخابی و دلبخواه باشد. مولفه های بسیاری در ادامه تحصیل دادن و داشتن تحصیل موفق و کسب پیشرفت تحصیلی و موفقیت تحصیلی تقش دارند. به طور کلی هم، نگرش و باور افراد نسبت به تحصیل و درس خواندن می تواند، متفاوت باشد.

مولفه های بسیاری اعم از مولفه های بیرونی و درونی می توانند بر روند تحصیل و درس خواندن در افراد تاثیر بگذارد. عواملی مانند: انگیزش تحصیلی، داشتن شور و اشتیاق و بسیاری از عوامل دیگر می توانند در امر تحصیل و درس خواندن در ارتباط باشد. البته نقش عوامل محیطی به عنوان مولفه بیرونی را هم نباید دست کم گرفت. معلمان و محیطی که محصل در آن مشغول تحصیل می باشد، بسیار بر روند تحصیل فرد اثر گذار است.

اشتیاق تحصیلی

اما یکی از عوامل مهم داشتن اشتیاق به تحصیل و شور و شوق برای درس خواندن است. این مولفه که در این پرسشنامه هم ارزیابی می شود، اول از هرچیز دارای ابعاد مختلفی می باشد و به طور کلی نگرش و باور فرد به عنوان یک دانش آموز و یا دانشجو به تحصیل می باشد. اینکه فرد محصل نسبت به توانایی های خود چگونه می اندیشد و چه انتظاراتی از خود و عملکرد تحصیلی اش دارد، در مجموع جز اشتیاق تحصیلی ارزیابی می شود. من باب مولفه های اشتیاق تحصیلی هم باید گفت که، اشتیاق تحصیلی شامل مولفه های شناختی، رفتاری و انگیزشی در افراد می شود.

به عنوان مثال می توان گفت هنگامی که دانش آموز با تمام توجه و حواس خود مشغول فراگیری درس ها می باشد، این رفتار وی می تواند بیانگر اشتیاق به تحصیل و مولفه ی شناختی آن باشد. از مثال های دیگر برای اشتیاق به تحصیل می توان، داشتن احساس مثبت و خوشایند در مورد محیط مدرسه و کلاس باشد؛ اینکه دانش آموز از قرار گرفتن در محیط مدرسه احساس مثبت داشته باشد، گویی دارای اشتیاق به تحصیل است. ترجیح به درس خواندن در هر زمانی، حتی زمانی که فرد می تواند در این زمان مشغول تفریح و سرگرمی و ... باشد، همه حاکی از اشتیاق تحصیلی در افراد است.

موارد موثر دیگری هم وجود دارد که می تواند بر اشتیاق تحصیلی اثر بگذارد ولی بیان آن در این قسمت نمی گنجد. اگر مایل به ارزیابی میزان اشتیاق به تحصیل بودید می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید و با توجه به نمره گذاری و تفسیر به اطلاعات خوبی دست پیدا کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه اشتیاق تحصيلی