دانلود رایگان پرسشنامه رفتارهای سیاسی ای. جی. دوبرین

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود پرسشنامه رفتارهای سیاسی ای. جی. دوبرین ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
19
تعداد صفحات:
4
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
ای. جی. دوبرین
سال ساخت:
1978
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

معرفی پرسشنامه رفتارهای سیاسی ای. جی. دوبرین

این پرسشنامه توسط ای جی دوبرین در سال 1987 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی رفتار سیاسی می باشد.

پرسشنامه رفتارهای سیاسی ای. جی. دوبرین دارای 19 سوال بوده و روایی و پایایی و نمره گذاری نیز دارد.

در مورد رفتار سیاسی در یک سازمان چه می دانید؟ آیا تا به حال به عنوان یک کارمند در سازمان و اداره ای که فعالیت می کنید از رفتار های سیاسی استفاده کرده اید؟ به نظر شما رفتار های سیاسی با علم سیاست در ارتباط است؟ رفتار های سیاسی در حوزه مدیریت سازمانی مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته اند.

رفتار سیاسی چیست؟

وقتی یک فرد در سازمانی که فعالیت می کند، رفتار های سیاسی از خود نشان می دهد عموما توسط سازمانی که در آن فعالیت می کنند، مورد پذیرش قرار نمی گیرد. این سری از رفتار ها در سازمان کمی غیر رسمی، حسادت گونه و یا به عبارت دیگر تنگ نظرانه و اغلب غیر قانونی می باشد. به طور کلی باید گفت در یک سازمان و یا اداره لزوم و ضرورتی برای رفتار های سیاسی دیده نمی شود و اصلا لازم نیست که کارمندان رفتار های سیاسی از خود نشان دهند، اما این رفتار ها به دلیل نفوذ بیشتر در سازمان و یا کسب پاداش بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

یک فرد برای اینکه در یک سازمان به قدرت برسد و یا جایگاه خودش را در سازمان تثبیت کند، ممکن است از رفتار های سیاسی استفاده کند. اصولا این رفتار ها در افراد جاه طلب و قدرت طلب دیده می شود. فردی که در سازمان از رفتار های سیاسی استفاده می کند تمایل دارد که به منافع شخصی دست پیدا کند و عموما این منافع را بر منافع سازمانی ترجیح می دهد. به عبارت دیگر فردی که رفتار سیاسی از خود نشان می دهند، این رفتار ها را خارج از حیطه ی فعالیتی خود انجام می دهد و بیان دیگر این رفتار ها هرگز جزئی از وظایف او نیستند.

انواع رفتارهای سیاسی

مواردی که شامل رفتار های سیاسی می شود، می تواند مواردی همچون،:

  • شایعه پراکنی در سازمان
  • در اختیار قرار ندادن اطلاعات مهم و اساسی به مدیران سازمانی
  • رفتار های خارج از عرف داشتن در محیط کاری
  • به نفع کسی صحبت کردن و یا علیه فرد دیگری کاری انجام دادن
  • پارتی بازی
  • و جاسوسی اطلاعات و .... و رفتار هایی از این قبیل ممکن است جز رفتار های سیاسی در نظر گرفته شوند.

بسیار مهم است که در کار سازمانی مدیریت کافی بر کارمندان صورت بگیرد و بر اینگونه رفتار ها نظارت کافی اعمال شود. به جهت بررسی رفتار های سیاسی و در صورت تمایل می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.

دریافت رایگان پرسشنامه رفتارهای سیاسی ای. جی. دوبرین