دانلود پرسشنامه استرس پرستاری گری تافت و اندرسون (ENSS)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,000 تومان

دانلود پرسشنامه استرس پرستاری گری تافت و اندرسون (ENSS) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
57
تعداد صفحات:
9
تعداد مولفه:
9
مقیاس:
لیکرت شش درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
گری تافت و اندرسون
سال ساخت:
1981
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه استرس پرستاری گری تافت و اندرسون (ENSS)

این پرسشنامه توسط گری تافت و اندرسون در سال 1981 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی استرس شغلی پرستاران می باشد.

این پرسشنامه دارای  57 سوال و 9 مولفه:

  1. ابعاد مرگ و میر
  2. تعارض با پزشکان
  3. آمادگی ناکافی هیجانی
  4. مشکل با همکاران
  5. مشکل با سوپر وایزر
  6. حجم کاری بالا
  7. ابهام در مورد زمان
  8. بیماران و خانواده هایشان
  9. تبعیض می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه استرس شغلی (مدیریت استرس) گری تافت و اندرسون تایید شده است.

نقش استرس در دنیای امروزی

زندگی این روزهای بسیاری از افراد با تجربه استرس گره خورده و توام شده است. همه ما به عنوان عضوی از جامعه در هر سن و جایگاه شغلی که باشیم، استرس را تجربه می کنیم. اینکه چرا استرس می گیریم، دلایل متفاوتی دارد. اما خوب می دانیم که تجربه استرس در طولانی مدت، زمانی که استرس از حالت تدریجی به حالت مزمن تبدیل شود، اثرات زیان بار منفی زیادی برای فرد به همراه دارد و کمترین آسیب آن بیماری های جسمانی و ضربه به سلامت روان است.

در این میان، برخی افراد نسبت به استرس آسیب پذیری بیشتری دارند. تحقیقات زیادی در حوزه آسیب پذیری افراد در مقابل استرس انجام شده است، بر اساس این نتایج باید گفت، والدین و افرادی که در حوزه سلامت کار می کنند، بیشترین آسیب پذیری را در مقابل استرس دارند. پزشکان، پرستاران، افرادی که در بیمارستان ها و کلینیک های درمانی کار می کنند و ساعات زیادی از روز را در این محیط ها سپری می کنند، به نسبت دیگر افراد، استرس و فشار زیادی را متحمل می شوند.

استرس شغلی چیست؟

استرس شغلی یا تنیدگی شغلی نوعی استرس است که در اثر شغل و فعالیت کاری ایجاد می شود؛ در واقع واکنش عاطفی، شناختی و فیزیکی افراد نسبت به زیان ها و آسیب های محیط کار، استرس شغلی نام دارد. فرد کارمند زمانی دچار استرس شغلی می شود که انتظارات دیگران از او بیشتر از توانایی هایی که دارد، باشد.

استرس شغلی این روز ها همه گیری زیادی دارد و تبدیل به نوعی بیماری میان افراد شاغل شده است. جالب است بدانید، مشکلاتی در ارتباط با کار برای کارمندان ایجاد می شود که در رتبه اول کمر درد و در رتبه دوم استرس شغلی قرار دارد. تجربه استرس به صورت مزمن منجر به خستگی روحی و روانی و فرسودگی در کارمندان می شود.

چرا پرستاران دچار استرس شغلی می شوند؟

پرستاران از جمله افرادی هستند که استرس شغلی زیادی را تجربه می کنند؛ مشاهده بیماری و مرگ و میر به صورت روزانه، تعارض با همکاران و پزشکان، حجم کاری بالا، عدم آمادگی هیجانی، ایجاد تعارض با خانواده های بیماران، تبعیض شغلی، عدم هماهنگی و برقراری ارتباط دوستانه با سوپر وایزر و بسیاری از موارد دیگر در ایجاد استرس شغلی پرستاران نقش جدی ایفا می کند.

آیا شما هم استرس شغلی را تجربه می کنید؟ در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر استرس شغلی در پرستاران داشتید، می توانید از پرسشنامه استرس شغلی (مدیریت استرس) گری تافت و اندرسون استفاده کنید.