دانلود رایگان مقیاس خانواده های هر دو زوج شاغل پندلتون (DCFS)

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
رایگان

دانلود مقیاس خانواده های هر دو زوج شاغل پندلتون (DCFS) ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
31
تعداد صفحات:
5
تعداد مولفه:
6
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
برایان اف پندلتون، مارگارت ام پولوما و تی نیل گارلند
سال ساخت:
1980
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word

مقیاس خانواده های هر دو زوج شاغل پندلتون و همکاران (DCFS)

این پرسشنامه توسط برایان اف پندلتون، مارگارت ام پولوما و تی نیل گارلند در سال 1980 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی ویژگی های خانواده های هر دو زوج شاغل می باشد.

مقیاس خانواده های هر دو زوج شاغل پندلتون و همکاران (DCFS) شامل 31 سوال و 6 خرده مقیاس زیر می باشد:

  • نوع ازدواج
  • مسئولیت پذیری داخلی
  • رضایت مندی
  • تصویر خود
  • برجستگی شغلی
  • سیر شغلی

این پرسشنامه بر اساس مقیاس لیکرت پنج درجه ای می باشد و همچنین دارای روایی و پایایی و نمره گذاری است.

یکی از مواردی که برای گذران زندگی و داشتن زندگی راحت لازم می باشد، داشتن شغل و کسب درآمد است. افراد با اهداف متفاوتی ممکن است در حرفه و یا شغل مشخص خود کار کنند. حتی افراد ممکن است بعد از ازدواج و تشکیل زندگی مشترک هم علاقه مند به کار کردن و داشتن شغل باشند.

نگرش ها نسبت به داشتن شغل

در رابطه با داشتن شغل و کار کردن نگرش های مختلفی وجود دارد. افراد مختلف ممکن است تفکرات متفاوتی نسبت به کار کردن همسر و یا نامزد خود داشته باشند:

یکی از این باورها و نگرش ها ممکن است شامل این مورد باشد که، کسب درآمد فقط وظیفه ی مرد است و زنان نیاز به کار کردن ندارند اما در مقابل زوج دیگری ممکن است بر این باور باشند که هر یک از زوجین می توانند کار کنند و برای گذران زندگی باید با یک دیگر همکاری داشته باشند. در خانواده هایی که هر دو زوج شاغل هستند، ممکن است شرایط مختلفی در زندگی زناشویی زوجین حاکم باشد. زوجین ممکن است برای داشتن رفاه بیشتر اقدام به کار کردن کنند.

هنگامی که هر دو زوج در یک خانواده مشغول کار و فعالیت در بیرون از منزل هستند، امور فرزندان و امور خانه نیاز مدیریت بیشتری دارد. نگهداری از فرزندان و رسیدگی به امور تحصیلی و مراقبت از آنان ممکن است تبدیل به یکی از دغدغه های زوجین شاغل شود. ممکن است در روز هایی خاصی مدرسه فرزندان اقدام به برگزاری جلساتی کند و نیاز باشد والدین در این جلسات شرکت کنند، در این صورت والدین شاغل نیاز به مدیریت و برقراری ارتباط صحیح میان نیاز فرزندان و شغل خود دارند.

یکی از موارد مهمی که در میان خانواده های هر رو زوج شاغل باید رعایت شود، تقسیم مسئولیت ها می باشد. زوج شاغل باید مسئولیت های کار خانه و مسئولیت های فرزندان و ... را با یکدیگر تقسیم کنند تا همه ی مسئولیت ها بر شانه ی یک فرد نباشد، که اگر چنین اتفاقی رخ دهد، فرد دچار فرسودگی بیش از اندازه می شود. یکی دیگر از مواردی که ممکن است در زندگی هر دو زوج شاغل رخ دهد، ماموریت رفتن زوجین و یا حتی برای مدتی از یک دیگر جدا زندگی کردن می باشد، که در این مورد زوجین باید با یکدیگر به تفاهم برسند.

برای ارزیابی ویژگی ها و نگرش های زوجین شاغل می توانید از این پرسشنامه بهره بگیرید و با تفسیر و نمره گذاری دقیق به اطلاعات خوبی دست پیدا کنید.

دریافت رایگان مقیاس خانواده های هر دو زوج شاغل پندلتون (DCFS)