دانلود پرسشنامه توانمند سازی کارکنان راسل

دانلود رایگان سوالات استخدامی بانک توسعه صادرات ایران با جواب
1,000 تومان

دانلود پرسشنامه توانمند سازی کارکنان راسل ارائه شده به صورت کامل و دقیق با فرمت word که قابلیت ویرایش و استفاده در پایان نامه های دانشجویی و تحقیقاتی، پژوهشی و ارزیابی را دارد و در اختیار شما قرار گرفته است.

تعداد سوالات:
20
تعداد صفحات:
6
تعداد مولفه:
2
مقیاس:
لیکرت پنج درجه ای
نمره گذاری:
دارد
روایی:
دارد
اعتبار:
دارد
نویسنده:
راسل و همکاران
سال ساخت:
2003
موارد استفاده:
پژوهش، ارزیابی
نوع فایل:
Word
دریافت پرسشنامه کیفیت سود
برای دریافت اطلاعات خرید، شماره موبایل خود را وارد کنید
پرداخت با تمام کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است.
لینک دانلود بلافاصله پس از بازگشت از درگاه بانکی نمایش داده می شود و امکان دانلود فعال میگردد

معرفی پرسشنامه توانمند سازی کارکنان راسل 

این پرسشنامه توسط راسل و همکاران در سال 2003 ساخته شده است.

هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی توانمند سازی کارمندان می باشد.

این پرسشنامه دارای 20 سوال و 2 بعد:

  • ساختاری
  • روانشناختی می باشد.

روایی و پایایی پرسشنامه توانمند سازی کارکنان راسل و همکاران تایید شده است.

توانمند سازی را به عنوان یک مفهوم چند بعدی و چند وجهی می توان از دیدگاه متفاوت و علوم مختلف مورد بررسی قرار دارد؛ علم روان شناسی، مدیریت، جامعه شناسی، انسان شناسی، علوم سیاسی و حتی پزشکی بررسی هایی در مورد توانمند سازی افراد داشته اند.

با یک ارزیابی کلی باید بگوییم، توانمند سازی شرایطی است که در آن فرد دارای قدرت عمل و اختیار باشد و بتواند با توجه به امکانات و فرصت هایی که وجود دارد، بهترین تصمیم گیری را داشته باشد و به نوعی از امکانات موجود بهترین استفاده را داشته باشد.

توانمند سازی، توانایی و قدرت رهبری بالا برای انجام کار ها در افراد است؛ به عبارتی توانمند سازی به توانایی بالای افراد اشاره دارد. سازمان هایی که برای ارتقای توانمندی های کارمندان خود تلاش می کنند، هم زمینه را برای رشد کارمند فراهم می کنند و هم به پیشرفت سازمان را تضمین می کنند.

رهبر یک سازمان که برای توانمند سازی کارمندان خود تلاش می کند، به تفویض اختیار در سازمان می پردازد و مسئولیت های مختلفی را بر عهده کارمندان می گذارد؛ این رهبر کارمندان را در امور سازمان شریک می کنند و به آن ها اجازه می دهد با فعالیت های سازمانی درگیر شوند و در این حالت است که آن ها احساس قدرت و انگیزه بیشتری برای رشد و پیشرفت خواهند داشت.

می دانید توانمند سازی را می توان به مثابه ی تزریق نیرو به کارمندان سازمان در نظر گرفت؛ وقتی سازمان کارمندان خود را تقویت می کند، آن ها وظایفشان را درست تر انجام می دهند و برای کار در سازمان انگیزه بیشتری دارند. از دیگر سو، توانمند سازی کارمندان به آن ها در ارتقای توانایی حل مسئله، حل چالش ها، ارتقای بینش سیاسی و اجتماعیشان کمک می کند و به کارمندان کمک می کند در محیط کار خود، تاثیر عوامل محیطی را شناسایی کنند و کنترل آن ها را به حداقل برسانند.

از جهت دیگر، توانمند سازی به ارتقای مهارت خود کنترلی و خود تنظیمی هم کمک می کند. پس توانمند سازی فرآیندی ارزشمندی است که به انتقال قدرت کمک می کند و منجر به ارتقای توانمندی های می شود. یک کارمند توانمند، تاثیر خوبی بر سازمان می گذارد.

راسل از جمله پژوهشگرانی بود که بر اهمیت توانمند سازی کارمندان تاکید داشت و به بررسی این متغیر پرداخت و در نهایت پرسشنامه ای را تحت عنوان توانمند سازی کارکنان برای ارزیابی این متغیر طراحی کرد که در صورت تمایل می توانید از این پرسشنامه استفاده کنید.